Haber Detayı
12 Haziran 2017 - Pazartesi 13:54 Bu haber 1435 kez okundu
 
Öğrencilerin karne sevinci ile 3 aylık yaz tatili başladı
YAŞAM Haberi
Öğrencilerin karne sevinci ile 3 aylık yaz tatili başladı

2016-2017 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrenciler, geçtiğimiz Cuma günü karne aldı. Öğrenciler yıl boyunca emeklerinin karşılığı olan karnelerini aldıktan sonra yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başladı. Mezun olan ilkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerini kayıt maratonu bekliyor.  Yaz tatilinin gelmesiyle karneler dağıtıldı ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz velileri uyardı. Karnenin sadece dönem boyunca yapılan çalışmaların ve gösterilen performansın neticesi ve başarının değerlendirilmesinde sadece bir araç olduğunu belirten Yılmaz, "Unutmayınız ki karneleri öğrencilerimizin değerini, şahsiyetini, erdemlerini ve zeka seviyelerini belirleyecek bir gösterge değildir." ifadelerini kullandı.
    Yaz tatili başladı ancak lise mezunlarını bir sınav daha bekliyor. Öğrenciler tatile başlamadan önce üniversiteye girebilmek için Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)'na girecek. 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak olan LYS'nin tarihleri şöyle:
    LYS-4 ve LYS-1 10 Haziran Cumartesi ve 11 Haziran Pazar günü yapıldı.  LYS-2 ve LYS-5 17 Haziran Cumartesi, LYS-3 18 Haziran Pazar günü yapılacak. Yaz tatilinin ardından yeni eğitim dönemi ise 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak ve ilk dönem 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecek. 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak ikinci dönemin ardından yaz tatili 8 Haziran 2018 Cuma  günü derslerin bitmesiyle başlayacak. Öte yandan uzmanlar uyardılar. Öğrenciler ve öğretmenler tatile çıktı ve beklenilen yaz tatili başladı. Birçok öğrenci için mutluluk, heyecan, eğlence ve dinlenme anlamına gelecek bu tatil. Çoğu belki daha fazla çalışacak, bir kısmı da bütün sene çalışmasının, emeklerinin karşılığını yeni dönem için dinlenerek enerji depolamaya başlayacak. Herkes için farklı anlamlar ifade etse de bu tatil, karneler herkes için bir çok şeyi söyleyecek. Öncelikle karnenin sadece akademik başarı bölümüne odaklanmayın, oradaki notlar sadece belli bir dersin ölçüldüğü, değerlendirildiği bir puan, bir not. Eğer ki çocuğunuzun karnesindeki notlar düşükse birlikte bir sonraki dönem için bu notları nasıl yükseltebileceğini konuşun. Belki sizin için de uzun zamandır oturup konuşamadığınız konular için fırsat olur, çocuğunuzla aranızda daha farklı bir bağ kurabilirsiniz. Bunun dışında hepimizin gözleri çocuğumuzun karnesine baktıktan hemen sonra maalesef başka çocukların karnelerine kayıyor. Hemen yarışa başlatıyoruz, o yaptıysa benimki de yapmalı, dahil olmalı diye. Halbuki her çocuk farklı. Fiziksel özelliklerine bakın aynı mı çocuğunuz bir başkasıyla? Diğer özelliklerine, ilgi alanlarına, yapabildiği, yapamadıklarına bir bakın, hangileri aynı, hangileri farklı? Her çocuk farklıdır ve özeldir. Başka çocukların karnelerine bakıp kendi çocuğunuzu üzmeyin, kırmayın, kendini kötü htirmeyin. Siz kendi çocuğunuza odaklanın ve onun her halinin keyfini çıkarın. Eksikleri varsa, düşük notlar aldıysa birlikte tamamlamanın, daha iyi, daha yüksek notlara ulaşmanın yollarını araştırın, bu durumu sizin için fırsata dönüştürün. Bir de bu tatilin biraz da dinlenme, eğlenme olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun buna ihtiyacı var, onu çok fazla yormayın, sıkmayın derslerle, testlerle.  Bırakın biraz da tüm sene yapamadığı, zamanının yetmediği bir çok şeyi denesin, yapsın. Onun da biraz başka şeyler yapmaya ihtiyacı olduğunu, onun da istekleri olduğunu unutmayın. Onunla vakit geçirin, birlikte sene içinde yapmaya fırsat bulamadığınız bir çok şeyi yapın.

Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Öğrencilerin, karne, sevinci, ile, 3, aylık, yaz, tatili, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı