Haber Detayı
31 Mayıs 2017 - Çarşamba 12:01 Bu haber 1886 kez okundu
 
Gölhisar Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Okan Alkış Bilgilendiriyor
Gölhisar Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Okan Alkış Bilgilendiriyor
SAĞLIK Haberi
Gölhisar Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı  Opr. Dr. Okan Alkış Bilgilendiriyor

Prostat nedir?
            Prostat alt idrar yollarında, mesanenin (idrar torbası) alt kısmında, mesane çıkışında bulunan idrar kanalı etrafına yerleşmiş bir bezdir. Yalnızca erkeklerde bulunur. Menide bulunan bir sıvı salgılar. Sağlıklı bir prostat, yaklaşık olarak iri bir ceviz büyüklüğündedir ve hacmi 15-25ml’dir. Erkekler yaşlandıkça prostat da yavaş bir şekilde büyür.
İyi huylu prostat büyümesi
           Prostat hastalıkları genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Elli yaş üstündeki erkeklerde alt idrar yollarında rahatsız edici belirtilere yol açarlar. Bu belirtiler daha sıklıkla iyi huylu  prostat  büyümesi olarak bilinen bir hastalık olan prostatın büyümesinden kaynaklanır. Ancak büyüyen her prostat rahatsızlığa neden olmaz. İyi huylu prostat büyümesi sık görülen bir durumdur. Normal idrar yapma biçiminizi etkileyebilir ve yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etki yaparak alt idrar yolu semptomlarına yol açabilir. Ürolojide en sık tanı konulan hastalıktır. İyi huylu prostat büyümesinde prostat kanseri olmadığının bilinmesi önemlidir. BPH tedavi edilmediği durumda bile prostat kanserine dönüşmez. Ancak iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri yaşla birlikte gelişebilir ve beraber görülebilir. Bu nedenle 50 yaş üstü erkeklerde yılda bir ürolojik muayene önerilmektedir.
İyi huylu prostat büyümesi belirtileri
           İyi huylu prostat büyümesi  en sık idrar yapmada zorluk şikayetine neden olur. Bu, büyüyen prostatın, mesane çıkışında idrar yoluna baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar. Diğer şikayetler ise sık idrara çıkma, çatallı işeme, kesik kesik işeme, ıkınarak işeme, zayıf akımlı işeme, gece idrara çıkma, idrarı tam boşaltamama hissi, idrar kaçırma, idrar yaparken ağrı veya yanmadır.  Hastalık belirtileri özellikle kış aylarında soğuk ile beraber şiddetini arttırmaktadır. Belirtiler bazen hafif olabilir. Örneğin daha sık idrar yapma ihtiyacı hissedersiniz veya mesanenizi tam boşaltmanız güçleşebilir. Bu hafif belirtiler yaşlanma sürecinin hareket hafıza ve esneklikteki azalma gibi normal bir parçası olabilir. Doktorunuz bu hafif belirtileriniz için tedavi önermeyebilir. Belirtiler bazen çok rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda tedaviden yarar görebilirsiniz. Hastanemizde iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri tanısı için gerekli tetkik ve testler yapılabilmektedir. 
Sosyal yaşantınıza etkileri
             Ani sıkışma hissi ve çok sık idrar yapma ihtiyacı gibi iyi huylu prostat büyümesi belirtileri sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyebilir. Bazı hastalar bu belirtilerden çok rahatsız olur ve sosyal aktivitelerden uzaklaşırlar. Yakınlarında tuvaletin olmadığı bir yerde bulunmaktan korkarlar. Gece idrar yapmak için sık uyandıkları ve yeterince uyuyamadıkları için enerji seviyeleri düşer ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır.
Kişisel ilişkiler ve cinsellik
            İyi huylu prostat büyümesi belirtileri kişisel ilişkilerinizi ve cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bedeninizi her zaman kontrol edemediğiniz İçin partnerinizle yakınlaşmanız zorlaşabilir. İdrar kaçırma ve ani sıkışmalar sizi mahçup edip, gururunuzu zedeleyebilir. İlişkiyi sürdürememe ve sertleşmeme gibi şikayetler de bulunabilir. Üroloğunuzla cinsel hayatınızı konuşmanız rahatsız edici olabilir, ancak korkularınızla baş etmenin en etkin yolu budur. Partneriniz ve üroloğunuzla birlikte cinsel hayatınızdaki öncelikleri belirleyebilir, en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz. BPH ile yaşamanızı kolaylaştıracak, belirtileri gidermenin ve cinsel hayatınızı düzeltmenin birçok yolu vardır.
İyi Huylu Prostat Büyümesi için İlaç Tedavisi
             İyi huylu prostat büyümesi tanısı konulan hastalara ilaç tedavisi önerilir. Bu tedavi, belirtiler rahatsız edici düzeyde olduğu ve yaşam kalitesini etkilediği zaman önerilir. Bitkisel tedavi yöntemleri halk arasında sıklıkla ve kontrolsüz şekilde kullanılmaktadır. Ancak bu bitkisel tedaviler hayatı tehdit edicek kadar tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. İlaçlar tam etkilerini genellikle birkaç haftada gösterir. Bu ilaçlar prostatın boyutunu küçültmez veya büyümesini önlemez. Kesin tedavi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır. İlaçların yan etkileri hafiftir ve uzun süre kullanılmalarına rağmen çoğu hastada herhangi bir yan etki ortaya çıkmaz. Yan etki gözlenen hastalar güçsüzlük (asteni), baş dönmesi ve hafif düşük kan basıncı (hipotansiyon) bildirmektedir. Bu ilaçlar retrograd ejakülasyona (meninin idrar kesesine boşalması ile boşalma esnasında meni gelmeme durumu)  yol açabilir. Bu sık olmayan bir yan etkidir ve tedavi sonlandırıldığı zaman kaybolacaktır.
Bekle-gör tedavisi nedir?
         Eğer sizde hafif alt üriner sistem semptomları varsa genelde ilaca veya cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymazsınız. Bu durumda üroloğunuz, hastalığınızı ilerleyen aylar veya yıllarda yakından izleyecek, gerektiği zaman farklı bir tedaviye başlayacaktır. Üroloğunuz hastalığınızı size anlatacak, nasıl gelişebileceğini, yaşam tarzınızı nasıl düzenleyebileceğinizi, belirtilerinizi nasıl azaltabileceğinizi ve onlarla nasıl baş edeceğinizi size açıklayacaktır. Bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri, BPH belirtilerinizin düzelmesine yardımcı olabilir. Örneğin, akşamları daha az sıvı almanız, gece idrara kalkmayı azaltmaya yardımcı olur. Daha az alkollü içecek, kahve veya çay tüketmeniz, mesane irritasyonunu engeller. Bazı erkeklerin oturarak idrar yapması mesanenin tamamen boşalmasına yardımcı olur. Hala tam boşalmadığını hissediyorsanız, 5-10 dakika sonra tekrar deneyiniz. İdrarınızı yapmak için ani sıkışıklık hissediyorsanız idrarınızı tutma konusunda kendinizi cesaretlendirin. Bu daha fazla idrar tutmak için mesanenizi alıştıracak ve böylece daha az sıklıkta idrar yapma ihtiyacınız olacak. Ne zaman ameliyat yapılır? İdrar yapamama nedeniyle sonda takımı, ilaç tedavisi ile şikayetlerde azalma sağlanamaması, idrar yapamama nedeniyle böbrek fonksiyonlarında bozulma varsa, tekrarlayan idrarda kanama atakları oluyorsa ameliyat yapılması gerekmektedir. Günümüzde açık cerrahinin yerini büyük oranda tur-p adı verilen kapalı yöntem almıştır. Bu operasyon her yaşta başarı ile uygulanabilmektedir. Hastanemizde de prostat operasyonları yapılmaktadır. Operasyon sonrası retrograd ejekülasyon (meninin idrar torbasına geri kaçması) görülebilir. Nadiren idrar kaçırma ve sertleşmeme şikayetleri görülebilir.

Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Onur Şengün
Etiketler: Gölhisar, Devlet, Hastanesi, Üroloji, Uzmanı, , Opr., Dr., Okan, Alkış, Bilgilendiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı