İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
28 Haziran 2017 - Çarşamba 12:49 Bu haber 4681 kez okundu
 
Burdur Vali Yardımcısı Gölhisar Kaymakam Vekili İsmail Kaya’nın Yeni Yapılandırma Kanunu ile ilgili Duyurusu
GÜNDEM Haberi
Burdur Vali Yardımcısı Gölhisar Kaymakam Vekili İsmail Kaya’nın Yeni Yapılandırma Kanunu ile ilgili Duyurusu

    7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
    7020 saylı Yeni Yapılandırma Kanunuyla
-Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak.
-Borçlar taksitler halinde ödenebilecektir.
Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır.
Başkanlık/Defterdarlık olarak tüm personelimiz ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz.
Yeni Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.
-Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. 
-Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek.
-Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz.
-Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE  oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. 
-Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün.
-Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor.
-Yapılandırma devam ettiği sürece; 
    -Borcu yoktur belgesi alınabilecek.
    -Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek.
Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.
31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek.
Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır.
Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 - 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için Yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir.
Ayrıca, çok sayıda vatandaşlarımızı ilgilendiren, trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da kanun kapsamda yapılandırılabilecek.
YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu  Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.
Başvuru ve ödemeler
Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil.
Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. 
Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6,9,12,18 taksit seçenekleriyle ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. 
Peşin veya ilk taksit ödemelerini 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil.
Peşin ödemeler teşvik ediliyor.
Vatandaşlarımıza peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatmak istiyoruz. 
Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca 50 oranında indirim yapılacak.
Taksitlerin ilk 2'sinin zamanında ödenmesi şartı var.
Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi  tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.
İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır.
Kanunla ilgili sorularınızı cevaplıyoruz.
Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dökümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir.
Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan yeni yapılan Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkanlar dahilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

 

Kaynak: (Pınar Gazetesi) - Pınar Gazetesi Editör: Faruk Dumlupınar
Etiketler: Burdur, Vali, Yardımcısı, Gölhisar, Kaymakam, Vekili, İsmail, Kaya’nın, Yeni, Yapılandırma, Kanunu, ile, ilgili, Duyurusu,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı